az  |   tr
Fəlsəfə dünyası

MEDENİYET ve KÜLTÜR   –  [12.04.2016]

MEDENİYET ve KÜLTÜR
        Salahaddin Khalilov - Medeniyet ve Kültür
  
   A Kitap 1. Baskı,2016


      *İçindekiler*

 
Türkçe Baskıya Önsöz/7

Giriş/23

Kültür ve Mahiyeti/35

Medeniyet ve Kültür/55

Küreselleşme mi Küresel Medeniyet mi?/81

Doğu ve Batı Medeniyeti Bağlamında İslam ve Hıristiyanlık/95

Doğu ve Batı Düşence Biçimleri/107

Medeniyet ve Maneviyat/119

Doğu'da ve Batı'da Toplumsal Örgütlenme/137

Medeniyet ve Toplum/149

Medeniyet Tarihi ve Türkler/163

Sonuç/172

Modern hayatı mazi üzerine inşa etme çabaları ifrat düzeye vardığında zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Bu durum, muhteşem bir sarayı kadim bir mabet üzerine inşa etme girişimine benzer. Unutmamak gerekir ki böyle bir sarayın eski bir kilisenin veya camiinin temelleri üzerine inşa edilmesi ve ona gereken biçimin verilmesi isteğinin her şeyden önce söz konusu temelinin imkanlarına uygun olması gerekmektedir. Dolayısıyla, her bir yeninin kendine denk temeli ve biçimi olmalıdır.
okundu: 3881


Doğa ruhun maddi görüntüsü olduğundan, insan onu yalnız ruhun yardımı ile anlayabilir
Ebu Turhan
 
 Felsefi müzakere
Yanıtla
 
  Elmi konfranslar və faydalı linklər
 
 DERGİ
2017 - 2 Dünya getdikcə daha çox fəlsəfəsizləşir və sanki göylər yerə enir. Amma fəlsəfi düşüncələr və polemikalar səngimək bilmir və “Fəlsəfə” jurnalı da hələ çıxmaqda davam edir.
Devamı
 KİTAP
MEDENİYET ve KÜLTÜR Modern hayatı mazi üzerine inşa etme çabaları ifrat düzeye vardığında zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Bu durum, muhteşem bir sarayı kadim bir mabet üzerine inşa etme girişimine benzer.
Devamı
AŞKIN RENKLERİ ''Aşkın Renkleri'' Kitabı Aşk konusu yüzyıllarca düşünen ve seven insanların temel konusu olmuştur.Tabii ki bu konuda hiç düşünmeden sevenlerde, çok düşünüp fakat bütün yaşamı boyunca hiç sevmeyenlerde var.
Devamı
Romantik Şiirde Doğu Batı Meseleleri Azerbaycan'da çok sayıda ünlü müsteşrik bulunmaktadır. Dünyaca ünlü olan müsteşrikler... Arapça Farsça ve Türkçe'nin meşhur dil bilimcileri, bu dillerde yazılan manzumelerin uzman araştırmacıları, Azerbaycan'ın ve bütün İslam aleminin ünlü tarihçileri İslam üzerine araştırma yapan akademisyenler, metin uzmanları vb. birkaç yıl öncesine kadar Azerbaycan'da şarkiyat alanında öncülüğünü yapan Aida İmankuliyeva da, ilk bakışta sadece, bu tür ünlü müsteşriklerden biri olarak gözükmektedir.
Devamı
"swfobject.js"

© 2010 Felsefe Dünyası- Tüm hakları saklıdır. Sitede bulunan bilgiler ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir. Site Elshad100 tarafından hazırlandı.